A+ A A-
10-01-2012

Kurumsal Risk Analizi

Risk (Riziko) ; Belirli bir tehdidin, güvenliğin belirli bir zayıflığından yararlanarak savunulan sisteme zarar verme olasılığıdır. Risk, İtalyanca "risco" sözcüğünden gelmekte olup bir zarar ya da kayıp durumuna yol açabilecek bir olayın ortaya çıkma ihtimalidir.

Risk Analizi ; Stratejik kararlarda ele alınan değişkenle ilgili olan riskin kapsamlı olarak anlaşılmasını sağlayan yöntemlerin bütünüdür. Bir başka ifadeyle, risklere karşı olasılık dağılımı hesaplamasıdır.

 

Kurumsal Risk Analizi: Kuruluş ile iligili risklerin ölçeklerinin ve tedbir alınması gereken alanların belirlenmesi sürecidir.

 

Risklerin en aza indirmek için karşılaşılabilecek riskler doğru analiz edilmeli ve alınacak ön tedbirlerle olası risklerin olumsuz etkisi en aza indirgenmelidir. Hedeflerle yönetimin ayrılmaz bir parçası olan risk yönetimi, ISO 31000 standardı ile tüm dünyaya 2009 yılında duyurulmuştur. Riskleri belirleme, önemlerine göre derecelendirme, kritik riskleri kurumların karar mekanizmalarının bir parçası haline getirme, takip etme ve aksiyon alma standardın gerekliliklerini oluşturmaktadır. 2003 yılında Türkiye'de yayınlanan 5018 nolu kanunda risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu, tüm kamu kurumlarının kurumsal risk yönetimini uluslararası standartlara uygun olarak kurmaları ve yönetmeleri istenmiştir.

 

CIcert, risk yönetim çerçevesi doğrultusunda risklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi, nicellenmesi ve derecelendirilme ve öncelikli risklerden başlayarak risk azaltma stratejilerinin oluşturulması ve risk önleme planlarının geliştirilmesi için çeşitli konularda Kurumsal risk analizleri yapmaktadır.

BİZE ULAŞIN

CICERT BELGELENDİRME HİZMETLERİ  LTD. ŞTİ.
Adres :
Atatürk Mahallesi, Kamilbey Sokak, No: 3
Tyana İş Merkezi D: 3 Ataşehir / Istanbul /Türkiye

Telefon : +90 216 546 05 26
Fax : +90 216 546 03 77
Email :Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

HABER LİSTEMİZE KAYDOLUN

Haber listemize kayıt olarak, düzenli yayınlanan bültenimize abone olur, son gelişmelerden hızla haberdar olursunuz.

© 2016 - CI|cert Belgelendirme Hizmetleri Ltd.Şti. - Her Hakkı Saklıdır.

Giriş Yap

Dökümanlara ulaşmak için lütfen siteme giriş yapınız.
Cıcert’e ait her hangi bir dokümanın bir ağ ya da internet ortamından indirilmesi sebebiyle Yönetim Temsilcisi tarafından kontrollü bir kopya olarak yayınlanmamıştır. Bu sebeple, Dokümanın güncelliğini teyit etmek bu dokümanı edinen kişinin sorumluluğudur. Bu kontrol network ağında ve intranette yayınlanan Master Listede bildirilen doküman değişiklik numarasının kontrol edilmesi ile sağlanabilir

Daha sonra "CICERT GİRİŞ" altında görünecek ek menülerden yetkili olduğunuz dosyalara ulaşabilirsiniz.

Kayıt Ol

Kullanıcı Kaydı
ya da İptal