A+ A A-
05-08-2016

ÖNEMLİ! Gümrük İşlerini Kolaylaştırma Yönetmeliği Kapsamında

ÖNEMLİ! Gümrük İşlerini Kolaylaştırma Yönetmeliği Kapsamında 9001 ve 27001 Belgelendirme

 

Sayın yetkili,

 

Bilindiği üzere; 10 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gümrük İşlemlerini Kolaylaştırma Yönetmeliği, yetkilendirilmiş yükümlü statüsü için başvuru yapacak firmaların, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarına uygunluk belgesine sahip olma zorunluluğu getiriyor.

 

Cicert Belgelendirme Ltd. Şti. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirilmesi konusunda TURKAK akreditasyonuna sahip bir kuruluştur. Sizde Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün yararlanmak için biran önce 0 216 5460526 nolu telefondan ya da Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden bize ulaşın.

 

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün Sağladığı Ayrıcalıklar;

 

Basitleştirilmiş Usullere İlişkin Kolaylıklar:

 

İhracatta Yerinde Gümrükleme: İhracat eşyasının gümrük işlemlerinin eşya gümrük idaresine sunulmadan şirketin tesislerinde yapılabilmesine olanak sağlayan kolaylıktır. Bu sayede ihracatçı ürünlerini doğrudan kendi işyerinde yükleyerek taşıtı mühürleyebilecek ve eşyayı yurt dışına sevk edebilecektir.

 

İthalatta Yerinde Gümrükleme: İthalat eşyası gümrük işlemlerinin şirketin tesislerinde yapılabilmesine ilişkin kolaylıktır. İthalatçıların ithal eşyasını gümrük müdürlükleri veya antrepolarda tutmalarına gerek olmadan kendi tesislerinde depolamaları ve bu sahalarda ithal etmeleri ciddi bir maliyet avantajı sağlamaktadır.

 

İzinli Gönderici: Lojistik şirketlerinin transit eşyasını hareket gümrük idaresine sunmadan gümrük işlemlerini kendi tesislerinde yapabilmesine ilişkin kolaylıktır.

 

İzinli Alıcı: Lojistik şirketlerin transit eşyasını, varış gümrük idaresine sunmadan, gümrük işlemlerini kendi tesislerinde yapabilmesine ilişkin kolaylıktır.

 

Teminatlı İşlemlerde Kolaylık: Teminat gerektiren gümrük işlemlerinde her bir işlem için ayrı ayrı teminat vermek yerine tek bir teminatla bütün işlemlerin tamamlanabilmesi ve kısmi oranda teminat verilebilmesine ilişkin kolaylıktır. A.TR Dolaşım Belgesi: Şirketlerin doğrudan A.TR dolaşım belgesi düzenleyebilmesine ilişkin kolaylıktır.

 

Menşe Belgeleri: Şirketlerin eşyanın kıymetine bakılmaksızın fatura beyanı ve EUR.MED Fatura Beyanı düzenleyebilmesine ilişkin kolaylıktır. Eksik Belgeyle Beyan: Gümrük idaresine verilen beyanname ve eklerinin kısmının eklenmemesine ilişkin kolaylıktır.

 

Taşıt Üstü İşlemlerden Yararlanma: Eşya türüne göre herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın gümrük işlemlerinin eşya taşıttan indirilmeden tamamlanmasına ilişkin kolaylıktır.

 

Emsal Tahlil Uygulanması: Tahlil Sonucu Beklenmeden Eşyayı Teslim Alma ve Konşimentosu İbraz Edilemeyen Petrol ve Türevlerine İlişkin Teslim Kolaylığı

 

 

BİZE ULAŞIN

CICERT BELGELENDİRME HİZMETLERİ  LTD. ŞTİ.
Adres :
Atatürk Mahallesi, Kamilbey Sokak, No: 3
Tyana İş Merkezi D: 3 Ataşehir / Istanbul /Türkiye

Telefon : +90 216 546 05 26
Fax : +90 216 546 03 77
Email :Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

HABER LİSTEMİZE KAYDOLUN

Haber listemize kayıt olarak, düzenli yayınlanan bültenimize abone olur, son gelişmelerden hızla haberdar olursunuz.

© 2016 - CI|cert Belgelendirme Hizmetleri Ltd.Şti. - Her Hakkı Saklıdır.

Giriş Yap

Dökümanlara ulaşmak için lütfen siteme giriş yapınız.
Cıcert’e ait her hangi bir dokümanın bir ağ ya da internet ortamından indirilmesi sebebiyle Yönetim Temsilcisi tarafından kontrollü bir kopya olarak yayınlanmamıştır. Bu sebeple, Dokümanın güncelliğini teyit etmek bu dokümanı edinen kişinin sorumluluğudur. Bu kontrol network ağında ve intranette yayınlanan Master Listede bildirilen doküman değişiklik numarasının kontrol edilmesi ile sağlanabilir

Daha sonra "CICERT GİRİŞ" altında görünecek ek menülerden yetkili olduğunuz dosyalara ulaşabilirsiniz.

Kayıt Ol

Kullanıcı Kaydı
ya da İptal